Stelvio’s årlige udflugt med venner og kunder af huset til den store biludstilling i Padova blev i år indledt med et besøg på det nye Alfa Romeo museum i Arese lidt nord for Milano. Alfa Romeo flyttede i starten af 1960erne produktionen fra den oprindelige Portello fabrik inde i Milano og ud i det nye store fabriksanlæg i Arese. I dag er fabrikken lukket, bilproduktionen er flyttet til Torino og fabriksbygningerne er væk. Tilbage i den oprindelige administrationsbygning ligger det nye og meget flotte museum, der bestemt er et besøg værd, ikke bare for Alfisti, men for alle bilinteresserede. Vi bringer her lidt fotografiske indtryk fra besøget.
Alfa Romeo 8C 2300 Mille Miglia Corsa Spider 1932
Den aerodynamiske 1900 “Disco Volante” (Den flyvende tallerken) fra 1952
Et par voldsomme “Bimotore” førkrigsracere monteret med 2 stk 8-cylindrede motorer.
Den fabelagtigt smukke Alfa Romeo 8C 2900 B Lungo, 1938, der også var udstillet på Kunstindustrimuseet i København i kulturbyåret 1996
Vinder af det første officielle Formel 1 verdensmesterskab i 1950 med Alfa Romeo’s fabrikskører, argentineren Juan Manuel Fangio bag rattet, Alfetta Tipo 159 med 1500 cc motor med kompressor og omkring 425 HK.
En anden af Alfa Romeo’s ubetingede skønheder Tipo 33 Stradale, 1967
Tipo 33 sportsvognsracere